Abikäsi viibis täna Pärnu sotsiaalmajas, kus puudega inimeste tööhõive teemalisest arutelust võtsid osa sotsiaalmaja, puuetega inimeste koja ja töötukassa esindajad. Meile üllatusena ei ilmunud kohale ükski kutsustud tööandjate esindaja, kuigi vähemalt neli neist kinnitasid oma kindlat osavõttu. Positiivse poole pealt tuleb tunnistada, et 2006.aastal Euroopa rahadega renoveeritud Pärnu sotsiaalmaja on ilmselt üks kaasaegsemalt kavandatud sotsiaalkeskuseid Eestis. Peamised arutelust tulenevad probleemid:
*Töötukassa korraldab ettevõtjatele infopäevi, tööandjad peaksid olema teadlikud toetustes. Kõige efektiivsem neist täna on tööpraktika, mille järel umbes 2/3 jääb sama ettevõtja juurde tööle. Samas on inimesel võimalik saada tööpraktikat vaid üks kord töötuks oleku aja jooksul, mis tähendab, et kui esimene töökogemus ebaõnnestub, siis uut tööd proovida pole võimalik. Toimib ka "tugiisikuga tööle" programm, kus inimesele saab määrata kas ettevõtte poolt või väljast tugiisiku, kes aitab töökohaga kohaneda. Siin on probleemiks, et töötukassa maksab tugiisiku teenuse korral ettevõttele 40krooni tunnist, kui ettevõte aga omakorda maksab juhendajale, siis tekib palga pealt maksukohustus ning seetõttu tasu ei pruugi täies mahus juhendajani jõudagi. Töökoha kohandamise toetusega on kitsaskohaks ajafaktor - invatualeti, kaldteede ehitamiseks taotluse rahuldamise otsustamine võtab kuni aasta, kuna selle vajalikkust hindab rida eksperte ning lõplikud otsused, hanked tehakse keskkontoris. Lisaks peab ettevõtja sõlmima toetuse saamiseks puudega inimesega töölepingu vähemalt 3 aastaks, mis muutlikus majanduskeskkonnas on vastuvõetav vähestele ettevõtetele. Seega erinevad toetused on küll olemas, kuid nende praktikasse rakendamine on keeruline ja aeganõudev.
*Tulevikus kaovad töötukassas üldse ära riskirühmadega tegelevad juhtumikorraldajad ning kõik juhtumikorraldajad hakkavad tegelema kõikide tööotsijatega võrdsetel alustel.
*Töötukassa kaudu on täna raske viia kokku puudega inimest ja tööandjat, kuna töötukassa vahendab nn avatud tööturu pakkumisi, kus kõik peavad olema valmis konkureerima võrdsetel alustel teiste inimestega. *Töötukassa koolitused on lühiajalised ning ei suuda täna tagada puudega inimese ettevalmistust tööturuks. Lahendus võiks olla kas omavalitsuste juures tegutsevad või kolmanda sektori initsiatiivil asutatud töökeskused, kus inimene saab harjutada töötegemist ning kust ta saab kindlustunde avatud tööturul konkureerimiseks. Kohe avatud tööturule minek on puudega inimese jaoks liiga pikk samm, seda enam, et töökeskkond Eestis on karm ka tervete inimeste jaoks.
*Kindlasti tuleb puudega inimeste puhul arvestada nende isikupära - miks peaks ta olema motiveeritud töötama madala palga eest ja tegema ebahuvitavat tööd - olema koristaja, pappkarpide voltija jne. Samuti ei saa seada eesmärgiks või normiks, et kõik üldse peaksid töötama.
*Kui rääkida kaasasündinud puudega inimestest ja noortest, siis tänane haridussüsteem ei valmista puudega inimest ette tööeluks. Kuni 18aastaseks saamiseni hoitakse neid sageli "vati sees", seejärel aga eeldatakse, et nad peaksid olema iseseisvad ning suutma alustada ka tööelu võrdsete alustel tervete inimestega.
*Eesti puhul mängib rolli väiksus, mõnes väiksemas piirkonnas on 1-2 puudega inimest, kes ei saagi sealt liikuma. Samuti on palju erinevaid puude tüüpe, mis kõik vajavad erinevat lähenemist ja spetsialiste, kes oskavad nende anded üles leida, neid suunata ja juhendada. Näiteks on ainuüksi autismil palju erinevaid vorme ning kuigi paljud neist on oma eripära tõttu hinnatud näiteks IT valdkonnas või töös suurte andmemahtude analüüsiga, ei ole haridusüsteem ilmselt täna suuteline selliseid lapsi üldse tuvastama või diagnoosima, et neid eriala valikul suunata - ning need lapsed kukuvad pigem haridussüsteemist välja. Seega tuleb puudega inimeste tööhõive probleemi lahendamisel minna tagasi haridussüsteemi juurde ning vaadata ja analüüsida tänast olukorda tervikuna.
Täname ühtlasi öömaja eest Anni Akadeemiat, mis on üks suurepärane näide erainitsiatiivil rajatud kutsehariduskeskusest vaimupuudega noortele. Lugege lähemalt Anni Akadeemia kodulehelt ning te näete, et palju asju on võimalik ära teha inimliku suhtumise ja praktilise mõistusega :)
No comments:
Post a Comment