Pühapäeval, 5. septembril alustab heategevusühingu Abikäsi juht Indrek kahenädalast ümber Eesti jalgrattatuuri, et juhtida tähelepanu puudega inimeste olukorrale tööturul.
Isegi headel aegadel on erivajadustega inimesel viis korda raskem tööd leida ja kaks korda kergem seda kaotada, muutunud majanduskeskkonnast rääkimata. Miks juhtida aga täna tähelepanu just puudega inimeste teemale, kui töökohti napib kõigil?
Sest Abikäsi usub, et miljoni elanikuga riigis ei saa ära visata ühtegi inimest. Veel aastapäevad tagasi räägiti tööjõupuudusest, nüüd on taas kosta hääli võõrtööjõu riiki toomise vajadusest. Miks me ei oska aga ära kasutada neid kümneid tuhandeid inimesi, kes meil täna tööd otsivad?
Indrek on oma kogemusele tuginedes veendunud, et tegelikult on puudega inimesed tööturul võimelised märksa enamaks kui neist eeldatakse, kuid töösuhte alustamine jääb sageli eelarvamuste või madala enesehinnangu taha. Indrek teab, millest räägib. Ta jäi ise ühest käest ilma juba varases nooruses ning on pidanud seejärel kokku puutuma samade probleemide ja hoiakutega nagu tuhanded teised puudega inimesed.
Muutus Indreku ellu tuli pärast seda, kui ta asus õppima ja elama Suurbritanniasse. Alguses oli tal sealgi raske tööd leida, kuid siis avastas ta erivajadustega inimeste tööhõivele spetsialiseerunud Remploy organisatsiooni. Tänu Remployle sai ta tööd suures jaekaubandusketis ASDA, kus tõusis mõne aastaga piirkonnajuhiks. Indrek soovib Inglismaalt saadud positiivse kogemuse tuua Eestisse, uskudes, et tänaseks on Eesti ühiskond valmis nägema töötegijas inimest, mitte puuet.
Inglismaal kogemusest rääkides võiks mõtlema panna ainuüski fakt, et seal töötavad erivajadustega inimeste jõul terved tehased ja vabrikud ning nende toodang on piisavalt kvaliteetne, et seda eksportida. Lisaks on puudega inimesed valmistanud allhanke korras suure osa Briti armee rõivastest - ning keegi pole veel näinud, et briti sõduritel Iraagis püksid jalga ära laguneksid.
Möödunud aasta lõpus asutas Indrek koos mõttekaaslastega heategevusühingu Abikäsi, mille missioon on aidata tööle just erivajadustega inimesi, olles vahendajaks tööandjate ja töösoovijate vahel. Lisaks loob Abikäsi ka ise puudega inimestele töökohti - esialgu peamiselt telemarketingi valdkonnas, millest saadud tulu suunatakse puudega inimeste abistamisesse.
Kahenädalase jalgrattatuuri jooksul kutsub Indrek suuremates linnades Töötukassa, kohaliku omavalitsuse, puudega inimeste ja tööandjate esindajaid infotundidel kaasa mõtlema, kuidas elavdada erivajadustega inimeste tööhõivet selliselt, et see oleks rahuldust pakkuv kõikidele osapooltele. Samuti tahab ta enda kogemuse näitel hajutada tööandjate kahtlusi ja hirme erivajadustega inimeste palkamise ees.
Kui üle 1000 kilomeetri läbimise käigus leidub kasvõi 10 kaasamõtlejat, on reis end õigustanud.
No comments:
Post a Comment